گروت

گروت چیست؟

ترکیبی از سیمان و ماسه به صورت چسبنده که به عنوان ملات مورد استفاده قرار می گیرد، گروت گفته می شود. از این ماده به طور کلی در محل هایی که به مقاومت بالایی نیاز است، برای مثل  برای پر کردن شکاف های عمیق یا زیرسازی تجهیزات سنگین استفاده می شود.

گروت به صورت گسترده در ساخت و ساز برای پر کردن فاصله بین دیوارها و کاشی ها استفاده می شود، همچنین می تواند درز بین کاشی ها را پر کند، آن ها را بهم بچسباند و از بریدگی و ترک خوردگی لبه های دیوارها و کاشی های کف جلوگیری کند.این امر باعث استحکام بیشتر دیوارها و کف می شود. این ماده همچنین برای پر کردن فضاهای خالی و اتصال بخش های بتن پیش ساخته استفاده می شود.

گروت

ویژگی‌های گروت

گروت در حالت پودر شده عرضه می‌شود. این ملات با اضافه کردن آب و بدون نیاز به ماده دیگری قابل استفاده خواهد بود. جالب است بدانید که شما می‌توانید به راحتی مقاومت این مصالح ساختمانی را تنظیم کنید. از دیگر ویژگی‌های ماده، خاصیت چسبندگی آن است که می‌تواند به بتن چسبیده و شکاف‌های ایجاد شده را ترمیم کند. با توجه به مواد اولیه‌ای که برای ساخت آن استفاده می‌شود، باید گفت که ماده‌ای غیر سمی و غیر قابل اشتعال است و خاصیت خورندگی ندارد. در نتیجه به راحتی می‌توان در مکان‌های مختلفی از آن استفاده کرد.

از دیگر مزایا و ویژگی‌هایی که می‌توان برای این ماده نام برد، مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی است. از سوی دیگر وزن این ملات کم بوده و در نتیجه حمل و نقل آن به سادگی قابل انجام است. همچنین به راحتی قابلیت نظافت داشته و می‌تواند هارمونی رنگ مناسبی را ایجاد کند. در نهایت باید گفت که این ماده روان‌تر از سایر مصالح ساختمانی است و جمع شدگی برای آن رخ نخواهد داد.

از گروت کجا استفاده می شود؟

برای پر کردن حفره ها، شکاف ها و حفره های بتن استفاده می شود.

از گروت برای پرکردن فضای خالی بین سطح سنگ و رویه در تونل کاری انجام می شود.

برای تثبیت پایه ها در ساخت و ساز بتن استفاده می شود.

برای تعمیر سنگفرش و زمین زیر فونداسیون استفاده می شود.

برای ترمیم ترک های بتن و عیوب بنایی استفاده می شود.

مزایای استفاده از گروت چیست؟

 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی و لکه
 • انواع آن با وزن کم وجود دارد و به راختی می توانید آن را حمل یا تمیز کنید و بدین ترتیب ظاهری زیبا و با دوام خواهند داشت.
 • هارمونی رنگ ایجاد می کنند.

  انواع گروت:

انواع مختلفی از این ماده در بازار هستند، اما در بین تمام  انواع آن، سه نوع آن محبوب تر و شناخته شده تر هستند که با هم بررسی می کنیم:

تفاوت بین گروت اپوکسی و گروت سیمان چیست؟

 • گروت اپوکسی از رزین های اپوکسی و مواد پرکننده ساخته شده است. گروت سیمانی یک مخلوط پودری سیمانی است.
 • گروت اپوکسی ضد آب است در حالی که گروت سیمانی ضد آب نیست.
 • گروت اپوکسی ظاهری بسیار براق و پلاستیکی می بخشد. گروت سیمان وقتی با کاشی هماهنگ شود بسیار طبیعی به نظر می رسد.
 • گروت اپوکسی در مقایسه با گروت سیمانی زمان بیشتری برای گیرش در داخل کاشی ها نیاز دارد. گروت اپوکسی بسیار بادوام و تقریباً کاملاً ضد زنگ است. دوغاب های معمولی ضد آب نیستند، بنابراین برخلاف دوغاب اپوکسی، زمانی که دوغاب هنوز خیس است می تواند آب را جذب کند و به راحتی لکه دار شود. اگر از پاک کردن دوغاب و شره کردن آن خسته شده اید، دوغاب اپوکسی می تواند راه چاره ای باشد.
 • گروت اپوکسی به راحتی تمیز و نگهداری می شود زیرا در برابر لکه مقاوم است. گروت سیمان تمایل به جذب کثیفی، چربی و لکه را دارد، بنابراین نیاز به تمیز کردن منظم دارد.
 • گروت اپوکسی بسیار بادوام و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است در حالی که گروت سیمانی اینگونه نیست.
 • دوغاب اپوکسی از دوغاب سیمانی قوی تر است. در بسیاری از موارد ممکن است دوغاب اپوکسی قوی تر از خود کاشی باشد.
 • گروت اپوکسی گرانتر از گروت سیمان است.
 • دوغاب اپوکسی از دو رزین مختلف مخلوط شده با یک فیلر ساخته شده است که آن را بسیار ضد آب می کند و برای محصولات تمیزکننده خشن تر مناسب تر است.با این وجود در نظر داشته باشید که کار کردن با گروت اپوکسی کمی سخت تر از کار کردن با گروت سیمان است.

تفاوت بین ملات و گروت چیست؟

گروت و ملات دو محصول محبوب پایه سیمانی علاوه بر بتن هستند که در پروژه های ساختمانی و بهسازی منازل مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که هر دو محصولی بر پایه سیمان هستند، خواص و کاربرد آنها در هر پروژه متفاوت است. با این حال، استفاده از دیگری در محل دیگری ممکن است منجر به آسیب یا کیفیت نامناسب سازه شود.

مقدار آب در گروت و ملات

گروت عمدتا از سیمان، ماسه و آب ساخته شده است، همچنین در ساخت خود به مقدار زیادی آب نیاز دارد. بسته به نوع، سایر انواع گروت می توانند شامل ماسه سیلیسی ریزتر برای تقویت استحکام آن در هنگام اعمال بر روی شکاف ها و شکاف های وسیع باشند.گروت سمباده نشده در شکاف ها و شکاف های باریک قابل اجرا است. بدون نیاز به ماله می توان آن را از یک شکاف به شکاف دیگر ریخت.

از طرف دیگر ملات فقط به مقدار کمی آب در مخلوط خود نیاز دارد. همین نسبت کم آب به سیمان است که کیفیت خمیر ملات را تقویت می کند. به خوبی روی ماله می چسبد تا روی مواد خاصی اعمال شود تا به هم بچسبد. آب زیاد می تواند خواص خمیری آن را به خطر بیندازد و ممکن است روی ماله چکه کند.

مقایسه کاربردهای گروت و ملات

هر دو ماده در صنعت بهسازی خانه و ساخت و ساز کاربرد دارند. ملات برای چسباندن دو سازه به هم استفاده می شود. در آجرچینی آجرها یا سنگها را به هم می چسباند. بعد از مدتی خشک می شود و سفت می شود. سپس چندین سال طول می کشد (معمولاً بیش از 25 سال) تا بتوانید آن را جایگزین کنید. ملات همچنین به عنوان بستر کاشی هنگام نصب کاشی استفاده می شود. به آنها کمک می کند تا برای مدت طولانی روی زمین بچسبند.

از طرفی بین کاشی‌های سرامیکی یا سنگی گروت زده می‌شود تا آنها را در کنار هم نگه دارد و از نفوذ آب جلوگیری کند. گروت نیز خشک و سفت می شود اما به اندازه ملات سفت نیست. همچنین می توان دوغاب را روی مواد فولادی برای پر کردن شکاف ها یا شکاف ها اعمال کرد.

مقایسه درجه سختی گروت و ملات

گروت نسبت به ملات سفت تر است. اساساً حاوی ماسه، سیمان و مقادیر زیادی آب است. این توضیح می دهد که چرا به راحتی و بدون نیاز به ماله استفاده می شود. به راحتی در شکاف ها جاری می شود. در مقایسه گروت سمباده و سمباده نشده، گروت سمباده‌ای سفت‌تر است.

از طرف دیگر ملات از آهک، سیمان، ماسه و آب کمتر ساخته می شود. سفت تر است. این مسئله نشان می دهد که چرا از آن در چسباندن آجر در بلندترین ساختمان ها استفاده می شود. به دلیل ویسکوزیته کم، ملات به راحتی در شکاف ها جریان نمی یابد.

از چه نوع گروتی استفاده کنیم؟

برای تعیین اینکه گروت سیمانی یا اپوکسی برای استفاده در پروژه شما بهتر است، نکات زیر را در نظر بگیرید:

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که رنگ گروت باید با کاشی هماهنگ باشد،یا در در تضاد؟ برای طراحی فضاهایی با سبک دکوراسیون مینیمال رنگی را انتخاب کنید که با کاشی ها ترکیب شود. برای طراحی های دراماتیک از رنگ های متضاد استفاده کنید. برای مثال گروت سیاه با کاشی سفید یا کاشی سیاه و گروت قرمز. برای کاشی هایی به شکل مربع و مستطیل از گروت های ضخیم تر استفاده کنید، که وقتی با رنگ گروت ترکیب می شوند، به خودی خود فضایی پر جنب و جوش را ایجاد می کنند.

استفاده از رنگ هایی مانند بژ یا خاکستری برای فضاهایی مانند حمام مناسب تر است، زیرا آلودگی را کمتر نشان می دهند.

انتظار دارید، گروت در دماهای بالا عمل کند؟حداکثر دما در پروژه شما چقدر است؟

ناحیه ای که قرار است از گروت استفاده کنید، در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی است؟

آیا تجهیزات پشتیبانی شده ثابت هستند یا پویا خواهند بود؟ اگر حرکت کند، ارتعاش یا بچرخد، آیا گروت می تواند پیوند مناسبی ایجاد کند؟

آیا فضای زیادی در زیر تجهیزات ثابت برای پر کردن وجود دارد؟ آیا این کار با دوغاب با جریان آزاد آسان تر خواهد بود تا دوغاب ضخیم تر و قابل بسته بندی؟

قیمت گروت

یکی از فاکتورهای مهم برای خریداران هر محصولی، فاکتور قیمت است. قیمت گروت به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن می‌توان به نوع گروت، مواد اولیه به کار رفته، کارخانه تولیدی و … اشاره کرد. نکته قابل توجه این است که همیشه به اران بودن محصول اهمیت ندهید و گاهی ممکن است یک محصول ارزان و بی‌کیفیت کل تلاش شما را زیر سوال ببرد. قبل از قیمت، کیفیت محصول را بسنجید و پس از آن که مطمئن شدید محصول به درد شما می‌خورد، به دنبال محصول اصل و با قیمت مناسب باشید.

انتخاب یک مرجع معتبر و مطمئن برای خرید گروت می‌تواند خیال شما را از هر نظر آسوده کند. این که محصول باکیفیت را با بهترین قیمت تهیه کنید.

 

مشاوره در مورد انتخاب گروت

پاسخ دادن به این سوالات می تواند نقطه عطفی در انتخاب برای شما باشد.اما اگر تمایل دارید راجع به این مسئله دقیق تر و تخصصی تر تصمیم بگیرید، می توانید با واحد بخشی مشاوره شرکت، از مهندسین متخصص کمک مشاوره رایگان دریافت نمایید.

گروت + خرید و قیمت 1401 | گروت سازان ساورد

گروت سازان ساورد اولین تولید کننده گروت‌های ساختمانی. انواع گروت به همراه مزایا، کاربردها و قیمت در سایت گروت سازان ساورد.

سوالات متداول کاربران:

گروت چیست ؟

ترکیبی از سیمان و ماسه به صورت چسبنده که به عنوان ملات مورد استفاده قرار می گیرد، گروت گفته می شود. از گروت به طور کلی در محل هایی که به مقاومت بالایی نیاز است، برای مثل  برای پر کردن شکاف های عمیق یا زیرسازی تجهیزات سنگین استفاده می شود.

مزایای استفاده از گروت چیست؟

مقاومت در برابر مواد شیمیایی و لکه همچنین انواع آن با وزن کم وجود دارد و به راختی می توانید آن را حمل یا تمیز کنید و بدین ترتیب ظاهری زیبا و با دوام خواهند داشت. گروت هارمونی رنگ ایجاد می کنند.

جستجو