کاربرد گروت چیست؟

کاربرد گروت چیست؟

کاربرد گروت چیست | اگر دستی در ساختمان سازی و صنایع ساختمانی داشته باشید، حتما نام گروت را شنیده اید و از آن استفاده کرده اید. این ماده پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی، کارایی ها و کاربرد های مختلفی دارد که هرچه بیشتر درباره آن ها اطلاعات داشته باشید، بهتر می توانید از آن استفاده کنید. اما اگر هم آشنایی کاملی با این ماده ساختمانی ندارید، در ادامه با ما همراه باشید تا هم به بررسی گروت بپردازیم و هم درباره کاربردهای آن بیشتر صحبت کنیم.

گروت چیست؟

گروت را می توانیم در زمره ملات های ساختمانی در نظر گیریم. ملاتی که به کمک آن می توان ترک ها و درز های عمیق روی بتن ها را پوشاند و اصلاح کرد. پس گروت ترکیبی از ماسه، آب و سیمان و البته یک سری مواد دیگر می باشد که امروزه نقش بسیار مهمی در ساختمان سازی دارد. هر جایی که ملات گروت را بریزید، تمامی منافذ و سوراخ ها پوشانیده می شود و از مقاوت بالایی نیز برخوردار می باشد.

گروت معمولا در کارخانجات تولید گروت، در قالب ملات آماده تولید و بسته بندی می شوند و به بازار عرضه می گردند. اما به هر حال هر سازنده ای دستور العمل متفاوتی برای استفاده از گروت اعلام می کند که اگر مطابق با آن پیش بروید، قطعا نتیجه بهتری به دست خواهید آورد.

معمولا گروت های آماده، سیال هستند و جاری و کاملا قوام یافته می باشند. از طرفی در این ملات، آب و سنگدانه از هم جدا نمی شود و سنگ دانه ها ته نشین نمی شوند. علاوه بر این وقتی از گروت آماده استفاده می کنید، خیلی زود می توانید به مقاومت مورد نظر خود دست پیدا کنید و در حین استفاده دچار جمع شدگی هم نمی شود. درضمن این نوع گروت ها می توانند آب را در خود نگه دارند. به هر حال گروت در مقایسه با بتن نه تنها از مقاوت بیشتری برخوردار است بلکه انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی هم دارند.

انواع گروت را بیشتر بشناسید

همانطور که گفتیم یکی از موضوعاتی که باعث شهرت بیشتر گروت ها شده است انواع مختلف آن است. بنابراین مهندسان این شانس را دارند که با توجه به نوع کارشان، گروتی را انتخاب کنند که بهترین نتیجه را برای آن ها به همراه داشته باشد. در کل گروت ها چهار نوع اصلی دارند: گروت های منبسط شونده سیمانی، گروت های سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری، گروت های اپوکسی دو یا سه جزئی و گروت منبسط شونده آماده.

در نوع اول یا همان گروت های سیمانی منبسط شونده، از آنجایی که در تهیه و تولید آن ها از پودر خشک استفاده شده است، می توانید خیلی ساده در دو مرحله با ترکیب آن با آب به انبساط مورد نظر برسید. این نوع از گروت از مقاومت بالایی برخوردار است و در کوتاه ترین زمان به مقاومت لازم می رسد.

نکته ای که در این نوع گروت باید به آن توجه داشته باشید، این است که بلافاصله بعد از مخلوط کردن این ملات با آب باید استفاده کنید چرا که خیلی زود منبسط و مقاوم می شود. درواقع خاصیت انبساط این ملات زمان ترکیب شدنش با آب بروز می کند. اما اینکه این نوع گروت برای چه کاربردهای ساختمانی مفید است هم موضوع مهمی است. آنچه واضح است، گروت سیمانی منبسط شونده برای استفاده در دماهای بالای ده الی چهل درجه سانتی گراد مطلوب و مناسب می باشد. پس اگر می خواهید از گروت در زیر این دما استفاده کنید، باید بدانید که به نتیجه مطلوبی دست پیدا نخواهید کرد.

گروت های سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری دارای دو بخش می باشند. یکی بخشی که از مواد پلیمر مایع تهیه شده است و دیگری بخشی که با سیمان ترکیب شده است. این گروت با ماسه سیلیس شکری ترکیب می شود که همین انتخاب باعث شده روان کنندگی فوق العاده ای را در این گروت شاهد باشیم. زمانی که گروت ریزی را انجام می دهید، مایع پلیمری دو بخشی آن با هم مخلوط می شوند و آماده استفاده می شود.

ویژگی منحصربه فردی که گروت های پلیمری دارند این است که مقاومت چشم گیر کششی و خمشی دارند. پس در مقابل سایش مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند و پیوند قوی و زیر سازی معدنی مناسبی دارند. همچنین در مقابل تاثیراتی که آب های شور می توانند روی آن ها بگذارند نیز مقاومت بسیار خوبی از خودشان نشان داده اند.

گروت اپوکسی دو یا سه جزئی هم حلال ندارد و شکل پذیری فوق العاده ای دارد. این نوع گروت از رزین اپوکسی استفاده کرده است و زمانی که می خواهید از آن استفاده کنید باید هر دو یا سه جزء را با هم ترکیب کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. اگر می خواهید خیلی زود سازه شما سخت شود، در استفاده از این نوع گروت شک نکنید. علاوه بر این، دارای قدرت چسبندگی فوق العاده ای می باشد.

اگر در محل استفاده از این نوع گروت، ارتعاشات زیادی وجود دارد، خیال تان می تواند راحت باشد چرا که این گروت در برابر این ارتعاشات کاملا مقاوم است. حتی بدون این که نیازی به جمع شوندگی باشد، خیلی خوب سخت می شوند. در صورتی که با دیگر مواد شیمیایی هم ترکیب شوند، از خود مقاومت خوبی نشان می دهند و از مقاومت مکانیکی بالایی هم برخوردار هستند. اگر کارتان اتصال محکم سازه ها است و می خواهید جرثقیل های بزرگ را در جای خود ثابت نگه دارید، این نوع گروت گزینه بسیار عالی می باشد. پس حتی می توانید از گروت اپوکسی برای گروت ریزی در ژنراتور ها و پمپ ها هم استفاده کرد.

نکاتی که استفاده و کارایی گروت ها را بهتر می کند

زمانی که می خواهید کار گروت ریزی را انجام دهید، باید مراقب باشید تا سطح کار شما از هر گونه آلودگی و گرد و غبار تمیز باشد. برای اینکه خیال تان راحت باشد بهتر است به کمک یک پمپ باد تمامی این گرد و غبار ها را بزدایید. علاوه بر گرد و غبار آلودگی روغنی و چرب هم نباید وجود داشته باشد. نقاطی که ضخامت آن ها ده الی صد میلی متر است، بهترین مکان برای گروت ریزی هستند…

شرکت گروت سازان ساورد در تلاش هستند به کمک بخش تحقیق و توسعه خود جدیدترین دستاورد های علمی را در فناوری های مرتبط با سیمان، بتن، مواد مضاف معدنی و آلی، مونومر ها و پلیمر های پایه در ساخت چسب ها و ملات های تعمیراتی و بازسازی، افزودنی های بازدارنده در خوردگی بتن و فولاد را در تولید محصولات بکار گیرد . جهت جلوگیری از خروج ارز و ایجاد درآمد ارزی، گروه تولید ساورد سعی نموده وابستگی خود را به واردات کاهش دهد و در حال حاضر بیش از 95 درصد مواد اولیه از داخل کشور تأمین می‌گردد. تمامی تولیدات پس از طی مراحل کنترل کیفیت آزمایشگاهی، بسته‌بندی و آماده تحویل به مشتریان می‌گردد.

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ است.
طراحی و توسعه : تجارت الکترونیک آروند