گروت بدون انقباض گروه تولیدی گروت سازان ساورد

گروت بدون انقباض گروه تولیدی گروت سازان ساورد

در ساختمان سازی استفاده از مصالح و مواد مرغوب حرف اول را می زند و در واقع این مصالح موادی هستند که در احداث هر سازه و ساختمانی کاربرد دارند که البته انواع مختلفی هم دارند. این تنوع در مصالح ساختمانی باعث شده است که هر کدام ویژگی های خاص خود را داشته باشند و البته نیازهای بازار را نیز تا حد زیادی می توان با همین تنوع پاسخگو بود. در کل می توان مصالح ساختمانی را براساس جنس به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم…

 • مصالح ساده: مصالح ساده یا طبیعی هستند و یا مصنوعی که در تولید آن ها تنها از یک ماده استفاده شده است، از جمله مصالح ساده می توان به شن، آجر، سیمان و بلوک اشاره کرد.
 • مصالح مرکب: مصالح مرکب، برعکس مصالح ساده از چند ماده مختلف استفاده می کنند مانند انواع ملات، بتن، ایزوگام و … .

اما اگر بخواهیم مصالح ساختمانی را از منظور روش تولید دسته بندی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مصالح از پیش ساخته: این مصالح در کارخانه ها و کارگاه ها تولید می شوند و مستقیما به محل اجرای پروژه برده می شوند. استفاده از این مصالح می تواند سرعت انجام پروژه های ساختمانی را تا حد زیادی بیشتر کند.مثلا کاشی، بلوک، آجر و … مصالح از پیش ساخته می باشند.
 • مصالح ساختمانی درجا: این مصالح را در محل اجرای پروژه به کار گرفته می شوند. مانند انواع ملات، بتن درجا، قیرگونی درجا و …

در میان انواع مختلف مصالح ساختمانی، گروت را داریم که کاربرد های زیادی دارد. اما اینکه گروت چیست و از چه ساخته می شود و در چه مواردی استفاده می شود، موضوع ادامه مقاله ما است…

معرفی گروت، کاربرد ها و ویژگی های آن

گروت یک نوع ملات آماده است که از سنگدانه های دانه بندی شدی، سیمان و الیاف پلی پروپیلن، مواد ضد انقباض و روان ساز ها تهیه می شود. گروت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و برای کاربرد های مختلفی استفاده می شوند. یکی از انواع گروت، گروت پایه سیمانی است. درواقع پودر گروت سیمانی بعد از اینکه با آب ترکیب شود می تواند یک ملات روان و یک دستی را ایجاد کند که به خوبی قادر خواهد بود منافذ و حفره ها را پر کند.

از گروت پایه سیمانی در سازه های اسکلت فلزی، برای نصب و قرار دادن درست صفحات تکیه گاه و یا همان بیس پلیت ها روی فونداسیون استفاده می شود. البته برای نصب ماشین آلات صنعتی سنگین هم از این ملات استفاده می کنند. از آنجایی که نصب و قرار دادن بیس پلیت ها روی فونداسیون به دقت اجرایی زیادی نیاز دارد و یک کار حساس و دقیقی است، باید برای انجام آن از ملاتی استفاده کنیم که مقاوت بالایی داشته باشد، ضمن این که این ملات نباید دچار انقباض هم شود. برای انجام این کار بهترین گزینه پودر گروت سیمانی است.

معمولا گروت های سیمانی به دلیل موادی که دارند انبساط کنترل شده دارند و زمانی که از آن استفاده می شود این انبساط میزان انقباض طبیعی ملات را جبران می کند. حالا ساختمان ساز ها و مدیران پروژه های ساختمانی باید به دنبال ملاتی باشند که توانایی انجام این کار را داشته باشد و کاملا بدون انقباض باشد. گروت های پایه سیمانی از آنجایی که دانه بندی مناسبی دارد، استفاده خیلی راحتی در نصب بیس پلیت ها دارد و بعد از اینکه گیرش نهایی انجام می شود، فشاری تا بالغ بر شصت و پنج مگاپاسکال را می تواند تحمل کند.

همانطور که گفتیم گروت پایه سیمانی از آنجایی که دانه بندی خوبی شده است و در فرمولاسیون آن از مواد روان ساز استفاده شده است، بعد از اینکه با آب ترکیب می شود از قدرت روندگی بالایی برخودار می شود و در نتیجه می تواند تمامی منافظ و حفره هایی که حتی در دسترس نیستند را پر کند. این ملات بعد از گیرش، نسبت به دیگر ملات های معمولی خیلی زود تر خشک می شود، بنابراین برای ساخت سازه هایی که سرعت کار در آن ها اهمیت زیادی دارد، بسیار کاربردی می باشد. مهمتر از آن اینکه این گروت، بعد از سخت شدن دیگر به هیچ عنوان بر اساس انقباض ها، ترک نمی خورد.

موادی که در فرمولاسیون گروت استفاده می شود، مواد ویژه ای است که امکان افزایش حجم و انبساط گروت را به عنوان یک قابلیت در آن حفظ می کند. پس درواقع از مواد منبسط کننده در تولید گروت ها به این منظور استفاده می شود تا کاهش حجم و انقباضی ناشی از واکنش های هیدراسیون سیمان را در گروت بتوانند جبران کنند. این انبساط گروت معمولا مطابق با استاندارد های جهانی در نظر گرفته می شوند و می توان انبساط گروت های سیمانی را در حالت خمیری با استاندارد های ASTM C827 و C827M اندازه گیری کرد.

این ملات در مقابل تغییر شکل از خود مقاوت خوبی نشان می دهد. در کل می توان گفت گروت پایه سیمانی بعد از اینکه سخت شد، از مقاومت مکانیکی خوبی برخوردار می شود. همچنین گروت های پایه سیمانی در مقابل چرخه های ذوب و یخبندان هم مقاومت بسیار بالایی دارند. این گروت ها در مقابل نفوذ آب هم مقاوم هستند. پس مدیران پروژه های ساختمانی باید به دنبال گروت هایی باشند که دارای مقاوت ها و دانه بندی های مختلف باشند و در ضخامت های مختلف هم ارائه شوند، تا تطابق بیشتری با اهداف پروژه شان داشته باشند.

انواع گروت را بشناسید

گروت ها با توجه به این که برای کجا و با چه هدفی می خواهند به کار گرفته شوند و البته با توجه به میزان مقاوت و ضخامت اجرا انواع مختلفی دارند. در ادامه می توانید لیست انواع مختلف پروت را مشاهده کنید:

 • گروت پایه سیمانی ویژه: این نوع گروت از سیمان، سنگدانه، الیاف، روان ساز ها و مواد ضد انقباض تهیه می شوند که برای مصارف عمومی گزینه بسیار عالی هستند. ضخامت مناسب این گروت ها معمولا دو الی ده سانتی متر است و دانه بندی های آن حداکثر تا سه میلیمتر می باشد. این گروت که بدون انقباض است زمانی که با آب ترکیب می شود همانطور که در بالاتر هم گفتیم از قابلیت روان شدن خوبی برخوردار می شود و در نتیجه می تواند دور دست ترین و دور از دسترس ترین حفره را هم پر کند.
 • گروت پایه سیمانی دانه درشت: برای استفاده در ضخامت های بالاتر مانند ده سانتی متر، گروت سیمانی دانه درشت گزینه خوبی است که تشکیل شده از سیمان، سنگدانه های دانبه بندی شده، روان ساز ها، مواد منبسط کننده و البته الیاف پلی پروپیلن می باشد. این گروت ها بدون انقباض هستند و بیش از هفتاد مگا پاسکال مقاومت دارند. این گروت هم بعد از ترکیب با آن قابلیت بسیار عالی برای پر کردن تکیه گاه ها دارد.
 • گروت ریز دانه یا نانو: و اما گروت های ریز دانه دارای دانه بندی های ریزی هستند که حداکثر اندازه شان یک میلیمتر است. این گروت برای پر کردن فضا های خالی زیر بیس پلیت ها کاربرد دارد و برای ضخامت دو سانتی متر مناسب است. از آنجایی که دانه بندی این گروت ها در مقایسه با دیگر انواع گروت ریز تر هستند، در پر کردن فضاهای کم تراکم و کوچک عملکرد بسیار بهتری دارند. اما ذکر این نکته درباره نانو گروت ها ضروری است که مدت زمان سخت شدن و گیرش آن ها نسبت به دیگر انواع گروت بیشتر است.
 • گروت منبسط شونده: گروت منبسط شونده تقریبا مشابه گروت های پایه سیمانی است و تمامی ویژگی های آن را دارد، با این تفاوت که این گروت میزان انبساط بیشتری دارد که برای یک سری کاربرد های خاص گزینه مناسب تری هستند.
 • گروت اپوکسی: گروتی که مناسب نصب، قرار دادن و تثبیت ماشین های صنعتی سنگین، کاشت میلگرد و … می باشد، همین گروت اپوکسی است که تشکیل شده از سیمان، سنگدانه، الیاف، رزین و هاردنر اپوکسی می باشد. از لحاظ مقاومتی این نوع گروت ها، مقاومت شان از گروت های پایه سیمانی بیشتر است و بعد از سخت شدن و گیرش مقاومت کششی شان بیشتر از نود مگا پاسکال نخواهد بود.

معرفی گروت سازان ساورد

بعد از انجام تحقیقات و آزمایشات زیاد روی شناخت مصالح ساختمانی و مواد اضافه شونده مناسب برای ساخت و تولید گروت بدون انقباض، گروت سازان ساورد، توانست در سال 1366 کار خود را در این زمینه آغاز کند. این شرکت بعد از اخذ تاییدیه های کیفیت از مشاورین اروپایی که روی طرح های صنعتی ایران کار می کردند و البته دریافت تاییدیه از تامین کننده های تجهیزات پروژه های بزرگ عمرانی، توانستند برای اولین بار در ایران گروت بدون انقباض تولید کنند. اولین فعالیت های گروت سازان ساورد با همکاری سیمان تهران در تامین سیمان تیپ سه و سیمان جبران کننده انقباض بود.

طرح هایی که از گروت های بدون انقباض گروت سازان ساورد استفاده کردند شامل موارد زیر می باشند که توانستند در نهایت از خروج ارز برای تامین این ماده، جلوگیری کنند:

 • مجتمع فولاد مبارکه
 • طرح های توسعه ذوب آهن و سبا
 • فولاد خراسان
 • انرژی اتمی اصفهان
 • نصب تجهیزات و دریچه های سد های در حال احداث در کارون 4 و در غرب کشور
 • نصب تجهیزات نیروگاههای مهمی چون شازند ، سهند ، کرمان ، دماوند
 • صدها پروژه بزرگ و کوچک در طرح های دیگر کشورمان از جمله در نصب پایل جکت های سکوهای نفتی

معرفی سوابق اجرایی و فعالیت های گروت سازان ساورد

گروه تولیدی ساورد، همانطور که گفتیم در سال 1366 کار خود را آغاز نمود. بعد از آن و از سال 81 این گروه تولیدی در منطقه صنعتی مبارکه استقرار پیدا کرد و توانست پروانه تولید دریافت کند و فعالیت های خود را در زمینه های دیگر هم توسعه دهد. از جمله فعالیت هایی که گروت سازان ساورد به کار خود اضافه کرد می توان به تولید انواع گروت ها، ملات‌های خاص تعمیراتی ، بتن‌های خاص، بتن‌های مقاوم در دما و اضافه شونده‌های بتن اشاره کرد. که تمامی این موارد توانستند از لحاظ کیفیت با بهترین نمونه های خارجی و شناخته شده رقابت کنند و در حد استاندارد های بین المللی ظاهر شوند.

تمامی محصولاتی که این گروه تولیدی ارائه می کند منطبق با استاندارد های معتبر و متداولی مانند ASTM و DIN-EN و استاندارد ملی ایران می باشد. علاوه بر این با همکاری سازمان استاندارد، گروه تولیدی ساورد تلاش کرده است استاندارد های ملی مورد نیاز را توسط کارشناسان خود تدوین کند. آنچه باعث موفقیت این گروه تولیدی شده است، بهره مندی از پشتوانه علمی کارشناسانش می باشد که در ارائه برترین محصولات برای اقلیم های مختلف کم نگذاشته اند. این تیم محقق و کارشناس سابقه بیست و هشت سال تحقیق نظری و آزمایشگاهی و البته تجربی در تولید مواد اضافه شونده بتن و ملات های خاص بدون انقباض دارند. علاوه بر این همواره به عنوان مشاور و ناظر بر اجرا و ساخت و تولید این محصولات، حضور داشته اند.

این گروه تولیدی تلاش دارد به کمک بخش تحقیق و توسعه خود جدیدترین دستاورد های علمی را در فناوری های مرتبط با سیمان، بتن، مواد مضاف معدنی و آلی، مونومر ها و پلیمر های پایه در ساخت چسب ها و ملات های تعمیراتی و بازسازی، افزودنی های بازدارنده در خوردگی بتن و فولاد را در تولید محصولات بکار گیرد . جهت جلوگیری از خروج ارز و ایجاد درآمد ارزی، گروه تولید ساورد سعی نموده وابستگی خود را به واردات کاهش دهد و در حال حاضر بیش از 95 درصد مواد اولیه از داخل کشور تأمین می‌گردد. تمامی تولیدات پس از طی مراحل کنترل کیفیت آزمایشگاهی، بسته‌بندی و آماده تحویل به مشتریان می‌گردد.

محصولاتی که شرکت گروت سازان ساورد تولید می کنند با نام ساورد به دست مشتریان می رسد و شامل بیش از 45 محصول شاخص در ساخت، تعمیر و نصب می‌باشد از جمله انواع گروت‌های بدون انقباض پایه سیمانی و پایه اپوکسی، روان ملات های بدون انقباض برای پیش تنیده‌ها وفضاهای نیاز به تزریق، ملات های سخت کنندۀ‌کف صنعتی وعمومی،  ملات‌های کف اپوکسی، مواد اضافه شوندۀ بتن، چسب‌های ساختمانی، سیمان‌های انبساطی برای جبران انقباض بتن و تخریب‌کننده‌های غیر انفجاری در معادن  و … لازم به ذکر است که گروت سازان ساورد عضو اتاق بازرگانی است و دارای گواهی استاندارد مدیریت کیفیت، مدیریت زیست محیطی و مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می باشد.

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ است.
طراحی و توسعه : تجارت الکترونیک آروند