مواد افزودنی کمک پمپ G.S.337

مواد افزودنی کمک پمپ G.S.337

شناسه محصول: 41

اگر چه تعدادی از مواد مضاف بتن مثل مواد فوق‌روان‌کننده و هوازا و ژل‌های میکروسیلیس و نانوذرات می‌توانند در پمپ پذیری بتن مؤثر باشند اما تأثیر موادی که اختصاصاً جهت کمک به حرکت بتن در مسیر انتقال و تزریق باشد را ندارند و اصطکاک را چندان کاهش نمی‌دهند.

مواد افزودنی کمک پمپ بتن G.S.337 ترکیبی از مواد مؤثر در جلوگیری از اصطکاک سنگ‌دانه‌ها با بدنه مسیر انتقال و حفظ حالت خمیری بتن می‌باشد.

این مواد فاقد کلر و سایر عناصر مضر در خوردگی می‌باشد وتأثیر دراز مدت بر مشخصات فیزیکی و مکانیکی بتن ندارد.

 

چگونگی عمل مواد افزودنی کمک پمپ بتن

با اضافه نمودن ماده کمک پمپ در مقدار توصیه شده و رعایت زمان اضافه کردن آن به مخلوط ، تشکیل یک فیلم حلقوی از دوغاب در طول دیواره لوله می‌گردد و سطح لغزنده‌ای ایجاد می‌کند این دوغاب دارای خواصی است که از طریق تأثیر بر روی ساختار فضاهای خالی بتن از پس دادن آب تحت فشار پمپ جلوگیری می‌نماید به‌طوری که بتن حالت هموژن‌بودن خود را درطول مسیر انتقال بدون چکیده‌شدن حفظ می‌نماید.

 

مشخصات ظاهری

حالت: ژل خاکستری تیره     دانسیته : 13/1

 

مقدارمصرف: 2 تا 4 درصد وزن سیمان در مخلوط با توجه به طول مسیر شیلنگ یا لوله‌ی انتقال

 

بسته‌بندی: در سطل‌های 10 کیلویی و 20 کیلویی

 

مشخصات اجرایی مواد افزودنی کمک پمپ بتن

گرچه مواد کمک پمپ مقداری افزایش اسلامپ ایجاد می‌کند اما آن را به عنوان یک ماده کاهنده آب یا فوق روان کننده نمی‌توان مصرف نمود. این ماده صرفا جهت پمپ پذیر شدن بتن مصرف می‌گردد و موجب افزایش مقاومت های مکانیکی بتن نمی‌شود.  و ممکن است مقاومت‌های اولیه بتن تا سن 3روز با مصرف این ماده کاهش ‌یابد ولی بتدریج روند عادی پیدا می‌کند و در سن7 و 28 روز مطابق بتنی می‌شود که فاقد این مواد است.

 

دستورالعمل اجرا

در بتن‌هایی که ضریب نرمی ماسه تا حد 3 رعایت‌شده، هم‌چنین در بتن‌هایی که نسبت ماسه به شن حدود 50% است‌، مقدار مصرف ماده کمک پمپ 2 درصد وزن سیمان در مخلوط است.

در بتن‌هایی که نسبت درشت دانه در آن زیاد است و به دلایل مختلف از طرح اختلاط خوبی برخوردار نیست بهتر است برای پمپ‌پذیری مقدار 2% تا 4% وزن سیمان کمک پمپ استفاده شود.

دوزهای بالای مصرف این ماده، زمان گیرش سیمان را به تأخیر می‌اندازد و مقاومت‌های اولیه را به شدت کاهش می‌دهد بر این اساس در بازکردن قالب‌ها باید دقت کافی نمود.

مصرف ماده کمک پمپG.S.337 همراه با مواد فوق روان کننده G.S.2000 نرمال و یا زودگیر می‌تواند علاوه بر پایین آوردن نسبت آب در بتن و افزایش چشمگیر مقاومت‌های مکانیکی از دیرگیر شدن و کاهش مقاومت‌های اولیه تا حدود زیادی جلوگیری ‌کند.

 

چگونگی اضافه نمودن

این ماده بهتر است پس از اضافه کردن مواد فوق روان کننده و سایر مضاف‌های مورد نظر، در موقع انتقال بتن به مخزن  پمپ و یا در مخزن پمپ به بتن اضافه شود پس از اضافه نمودن حدود 3 تا 5 دقیقه عمل مخلوط کردن را ادامه داده و سپس پمپ انتقال روشن شود.

 

موارد ایمنی

مواد کمک پمپ در حالت خمیری فاقد مواد مضر برای سلامتی پرسنل اجرایی بتن است و تماس با پوست آسیبی ایجاد نمی‌کند، توصیه می‌گردد عوامل دست اندرکار اجرای بتن از دستکش ، لباس کار، عینک ایمنی  و کلاه در موقع کار استفاده کنند و در صورت آلوده شدن پوست در نزدیک‌ترین زمان ممکن آن را با آن شستشو دهند تا از خشکیدن  و چسبیدن به پوست جلوگیری شود.

 

انبار داری و زمان مصرف

ظروف محتوی ماده ی کمک پمپ را در محل سربسته به دور از نور آفتاب و در هوای 5 تا 30 درجه سانتی‌گراد نگهداری نمایید .

مدت زمان مصرف این ماده تا شش ماه بعد از تاریخ تولید می باشد .

 

نقد و بررسی‌هامواد افزودنی کمک پمپ G.S.337

جستجو