روان کننده بتن

روان کننده بتن G.S.1000

شناسه محصول: 29

روان کننده بتن دیرگیر  G.S.1000 ماده‌ای است افزودنی با خاصیت دیرگیر کننده بر پایه لیگنوسولفونات‌ و فاقد کلراید. ترکیب این ماده جهت استفاده در مناطق گرم و یا شرایط خاصی از بتن‌ریزی است که نیاز به تاخیر در گیرش اولیه و کاهش حرارت هیدراسیون می‌باشد. در بتن ریزی‌های حجیم، لازم است حرارت هیدراسیون و گیرش بتن برای ایجاد پیوستگی در لایه‌های بعدی کنترل گردد. کاربرد همزمان این ماده با دیگر مواد افزودنی تولید این شرکت در مخلوط بتن سازگاری دارد، بدین منظور، کلیه مواد افزودنی باید به صورت مجزا به مخلوط اضافه گردند و نباید قبل از افزودن، با یکدیگـر مخلوط شوند. G.S.1000 برای استفاده با انـواع سیمان پرتلند، سیمان SRC و مـواد جایگــزین سیمـان نظیـر خاکستربادی و میکروسیلیس مناسب می‌باشد.

مزایای استفاده از G.S.1000

  • امکان افزایش اسلامپ بتن به میزان 5 تا 7 واحد با حفظ نسبت آب به سیمان.
  • امکان حمل طولانی بتن بدون کاهش قابل ملاحظه اسلامپ.
  • مناسب برای بتن ریزی‌های پیوسته در سازه‌های خاصی که نیاز به تاخیر در گیرش اولیه دارند.
  • کاهش آب و افزایش زمان کارپذیری و اجرای آسانتر.
  • کنترل گیرش توسط این روان‌کننده، اجرای بتن با قالب لغزنده را بهبود بخشیده و از ایجاد اتصال سرد در بتن ریزی‌های حجیم جلوگیری می نماید.
  • کاهش فضاهای خالی در نتیجه افزایش وزن مخصوص.
  • مناسب برای بتن‌ریزی در مناطق با آب و هوای گرم و خشک.
  • مناسب برای استفاده در بتن ریزی‌هایی که به علت بعد مسافت نیاز به تاخیر در گیرش اولیه دارند.

همانطور که می دانید بتن در شرایط مختلف کارآیی متفاوتی دارد.در شرایطی مانند تیرهای عمیق،مقاطع نازک به همراه آمارتوهای زیاد،اتصالات تیر و ستون،پمپاژ بتن،بتن ریزی در هوای گرم و …. به کارآیی بیشتری از بتون نیاز است.روش های متداول برای بهبود کارآیی بتون عبارتند از:افزایش مقدار سیمان،افزایش مقدار سنگدانه های ریز و ….
اما برای افزایش و بالا بردن کارآیی بتن محدودیت هایی با توجه به شرایط موجود وجود دارد.برای مثال اضافه کردن آب بیشتر به بتن،اثرات منفی جبران ناپذیری بر خواص بتن دارد.استفاده از آب اضافی بسیار مضر است و هرگز نباید از آن استفاده شود.استفاده از آب اضافی نه تنها به انسجام و یکنواختی بتن کمک نمی کند،بلکه باعث کاهش قدرت و روان بودن بتن می شود.
در حال حاضر افزودنی های بسیاری در بازار وجود دارد که به عنوان روان کننده بتن شناخته می شوند.روان کننده بتن ترکیبی از مواد آلی یا ترکیبی از مواد آلی و معدنی است که باعث کاهش حجم آب بتن میشود و به بالا بردن کارآیی و رساندن بتن به کارآیی مناسب کمک می کند.

موارد استفاده روان کننده بتن:

1.رسیدن به کارآیی بیشتر با کاهش نسبت آب به سیمان
2.دستیابی به کارآیی مشابه،با کاهش میزان سیمان مصرفی و همچنین کاهش گرمای هیدراتاسیون در بتن توده ای.
3.افزایش کارآیی بتن برای استفاده از آن در مکان های غیر قابل دسترس
استفاده از روان کننده ها امروزه به عنوان یک روش استاندار شناخته شده است.استفاده از روان کننده ها به عنوان یک روش جهانی برای کاهش نسبت آب به سیمان برای بالا بردن افزایش کارآیی شناخته می شود.

ترکیبات روان کننده بتن :

1. لیگنو سولفات ها و مشتقات و اصلاحات آنها، نمک های هیدروکربن های سولفونات.
2. استرهای پلی گلیکول، اسید کربوکسیلیک اسیدهای هیدروکسیله و مشتقات آن
3. کربوهیدرات ها.
به طور کلی یکی از رایج ترین مواد شیمیایی که به عنوان روان کننده بتن استفاده می شود، لیگنو سولفونیک اسید به شکل نمک کلسیم یا سدیم آن است. این ماده شیمیایی یک محصول طبیعی است که از صنایع فرآوری چوب به دست می آید.
ز بین این مواد، لیگنو سولفات های سدیم، کلسیم و آمونیوم محبوب تر هستند.مقدار استفاد از روان کننده ها از 0.1% تا 0.4% وزن به نسبت وزن سیمان متغیر هستند.
یک روان کننده مناسب مانع از ایجاد حباب های هوا در داخل بتن می شوند،با این حال برخی از روان کننده ها با وجود بهبود کارآیی مقداری هوا به داخل می کشند.یک روان کننده مناسب نباید بیشتر از 1 تا 2 درصد هوا را وارد بتن کند،زیرا هوا مقاومت بتن را کاهش می دهد.

مکانیسم فرآیندی روان کننده ها:

از آن جایی که دانه های سیمان بسیار ریز است،ذرات آن تمایل به حرکت و جمع شدن دارند.به عبارت دیگر سیمان تمایل به لخته شدن در بتن را دارد.

اجزای فعال اصلی افزودنی‌های کاهنده آب، عوامل فعال سطحی هستند که در سطح مشترک بین دو فاز غیرقابل اختلاط متمرکز می‌شوند و نیروهای فیزیکوشیمیایی در سطح مشترک را تغییر می‌دهند.

در اثر این جذب، ذرات سیمان دارای بار منفی می شوند و نیروی دافعه ای روی ذرات ایجاد می کنند که ذرات را از یکدیگر دفع می کند و نیروی جاذبه ذرات را خنثی می کند و در نتیجه پراکندگی آنها تثبیت می شود.

هنگامی که از نرم کننده ها استفاده می شود، عوامل فعال سطحی آنها جذب می شوند و در سطح ذرات سیمان نگه می دارند، یعنی عوامل فعال سطحی روی ذرات سیمان جذب می شوند.

روان کننده بتن
روان کننده بتن

مزایای روان کننده بتن:

1.افزایش روان پذیری بتن(بالا بردن عدد اسلامپ)
2.کاهش میزان استفاده سیمان
3.کاهش میزان آب بتن
4.بالا بردن مقاومت و در نتیجه ایجاد امکان استفاده از بتن در قالب های نازک و پر میلگرد
افزایش مقاومت بتن بدون افزایش محتوای سیمان.
5. ویژگی های مقاومتی فونداسیون بتنی تمام شده را تا بیست و پنج درصد افزایش می دهد.
6. جریان پذیری و چسبندگی خوب به سطح را بهبود می بخشد.
7. بتن با چگالی بالا با استفاده از روان کننده ها به دست می آید.
8. روان کننده ها رطوبت بتن را کاهش می دهند و آن را در برابر سرما مقاوم می کنند و از ترک خوردن آن جلوگیری می کنند.

معایب استفاده از روان کننده بتن:

1. تلفات اسلامپ بیشتر از بتن معمولی است.
2. هزینه اضافی برای افزودنی.
3. باعث افزایش حباب هوا در بتن می شوند.

مهم ترین کاربرد های روان کننده بتن:

برای قالب گیری بهتر:

وقتی از بتون معمولی بدون روان کننده استفاده می شود،سفت و امکان شکل دادن به آن وجود ندارد.این مسئله معمولا استفاده از بتن را در سازه ها سخت می کند و به خوبی در شکاف ها جا نمی گیرد.
از بتن استاندارد بدون روان برای مواردی مانند مصارف خانگی،ساخت مبلمان،ساخت گلدان و … به دلیل ماهیت غیر قابل فرم پذیری آن نمی توان استفاده کرد،بنابراین اکثر افراد ترجیح می دهند،برای استفاده راحت از روان کننده ها استفاده کنند.
هنگامی که از یک روان کننده به همراه سیمان استفاده می کنید، نه تنها بتن قوام بهتری دارد، بلکه می توان آن را به اشکال و طرح های مختلفی قالب زد. این مورد به شما امکان می دهد از سیمان فراتر از کاربردهای معمولی آن برای ایجاد مبلمان مانند میز، صندلی و قفسه استفاده کنید.
استفاده از بتن به همراه روان کننده باعث می شود،بتن بین آجر ها و شکاف ها را بهتر پر کند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از شرکت های ساختمانی از آن برای افزایش کارایی استفاده می کنند.

تامین نیازهای ساخت و ساز:

از آنجایی که روان کننده زمان گیرش بتن را افزایش می دهد،هنگام انتقال مصالح ساختمانی و محلول بتنی در فواصل زمانی طولانی تر،بدون ترس از خشک شدن بتن به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.
روان کننده همچنین به بتن کمک می کند،تا در برابر خوردگی مقاومت بیشتری داشته باشد و به ساختمان ها و جاده ها نیز دوام بیشتری می بخشد.با اضافه کردن روان کننده به سیمان،قابلیت پمپاژ سیمان افزایش می یابد.
انواع جدید روان کننده های سیمانی مانند روان کننده های بتن مبتنی بر پلیمر اکریلیک به طور ویژه برای استفاده در کنار سیمان با کیفیت بالا طراحی شده اند و می توانند پایانی عالی به ساخت و ساز نهایی شما بدهند.

برای ساخت سازه های محکم :

هنگامی که به دنبال ایجاد پایه های محکم در ساخت و سازهای خود هستید، بهتر است در کنار بتن مورد نظر خود از روان کننده بتن نیز استفاده کنید.
استفاده از روان کننده بتن مانند لیگنوسولفونات سدیم می تواند فشردگی بتن را افزایش دهد و در عین حال تخلخل آن را کاهش دهد.
علاوه بر بتن،از روان کننده ها در کنار مواد مختلفی مانند ماسه، شن و سایر مخلوط ها استفاده کنید.

کاهش مصرف آب:

روان کننده ها هنگام استفاده با بتن مزایای زیادی دارند و می توانند مصرف آب شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. همچنین هوای داخل سیمان را کاهش می دهد که به ساخت و سازهای شما قوی تر و محکم تر می شود.
توجه به این نکته مهم است که نرم کننده های معمولی مصرف آب را تا 15 درصد کاهش می دهند، در حالی که با فوق روان کننده بتن می توانند مصرف آب را تا 30 درصد یا بیشتر کاهش دهند.

نقد و بررسی‌هاروان کننده بتن G.S.1000

جستجو