گروت اپوکسی

بررسی اثر گروت اپوکسی بر مقاومت فشاری بتن

با توجه به حجم بالای سازه‌های بتنی موجود که از عمر مفید آن‌ها گذشته و یا به دلایلی آسیب‌دیده‌اند، موضوع ترمیم و نگهداری ابنیه بتنی از اهمیت خاصی برخوردار گردیده است. در این تحقیق سعی در بررسی برخی روش‌ها و مواد نوین که گاها در پروژه‌های اجرایی بصورت کاربردی در سطح دنیا و حتی داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، شده است، فلذا به بررسی سه نوع از مصالح کاربردی که در ترمیم سازه‌های بتنی در پروژه‌‌ های وزارت نیرو، شرکت نفت، وزارت راه و شهرسازی و سایر پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار گرفته، پرداخته شده است.

1- ملات ترمیمی پایه سیمانی حاوی ذرات مکمل در ابعاد نانو، 2- رزین‌ها با پایه شیمیایی، 3- گروت‌های پرمقاومت که اخیراً مورد استفاده قرار می‌گیرد، بدین ترتیب عملکرد هر کدام بصورت مجزا و مقایسه‌ای به عنوان مصالح مناسب برای فرایند ترمیم مشخص شده است. برای دستیابی به این مهم و از آن‌جا که اعضای مورد بررسی در این تحقیق، المان‌های خمشی چون تیر و دال‌ها می‌باشد، با ساخت نمونه‌هایی با ابعاد تعریف شده و لحاظ نمودن آسیب در قسمت‌های کششی نمونه‌ها اقدام به مرمت آن‌ها با موارد مذکور، گردیده است. سس توسط انجام آزمایشات بارگذاری و ظرفیت‌سنجی ، به بررسی نتایج پرداخته شده است. طبق نتایج حاصله ، ملات‌های پایه سیمانی حاوی ذرات  در ابعاد نانو، به علت داشتن خصوصیات رفتاری نزدیک به بتن در فرایند ترمیم، عملکرد مناسبتری داشته و توانسته با وجود ایجاد پیوستگی در مرز آسیب‌دیدگی با بتن قدیم، ظرفیت باربری را تا مقاومت طرح افزایش دهد. در حالی که خانواده رزین‌ها با توجه به هزینه بسیار بالاتر، مقاومت کششی و ظرفیت باربری را در حد مطلوبی افزایش می‌دهند ولی شکست‌های حاصله بصورت تردد صورت گرفته که خود ضعف این مواد برای گزینه ترمیم می‌باشد. گروت‌ها در کشش در مقایسه با مواد مذکور عملکرد پایین‌تری داشته و بازدهی مناسبی در افزایش ظرفیت باربری نداشته است.

مقدمه

از گروت اپوکسی بیشتر برای مقاوم سازی پل‌ها و ستون‌ها که اکثر در پایه‌ی پل‌ها و ستون‌ها برای ایجاد این مقاومت  منظور می‌شود استفاده می‌کنند. در برخی سازه‌هایی که دارای مقاومت پایین می‌باشند از مواد افزودنی برای افزایش مقاومت این سازه استفاده می‌کنند که گاهی اوقات هزینه استفاده از این نوع افزودنی‌ها بسیار بالا می‌باشد و به همین خاطر در صورت عدم استفاده از این مواد باعث می‌شود که مل سازه دچار مشکل شود. گروت اپوکسی به عنوان یک ماده افزودنی که باعث افزایش مقاومت فشاری بتن می‌شود می‌توان از این مواد در طرح اختلاط بتن استفاده کرده و مقاومت مورد نیاز را به دست آورد. گروت اپوکسی به خاطر قیمت کمی که نسبت به دیگر افزودنی‌ها دارد به راحتی قابل دسترس می‌باشد.

علاوه بر طرح اختلاط بتن، گروت اپوکسی خود از سه ماده مجزا به صورت جدول زیر تشکیل می شود.

نسبت اختلاط رزین هاردنر فیلر
2 1 5/9
وزن مخصوص gr/cm  8/1 1 2
رنگ بی رنگ بی رنگ خاکستری

طرز اختلاط

زمان ترکیب رزین و هاردنر بایستی در مدت 3 دقیقه انجام گیرد

  1. زمان لازم برای مخلوط محصول اپوکسی و پودرهای معدنی 10 دقیقه
  2. زمان ژل شدن در دمای 25 درجه سانتی‌گراد در حدود 30 دقیقه
  3. زمان خشک شدن در دمای 25 درجه سانتی گراد در حدود 45 دقیقه
  4. مان لازم جهت حصول مقاومت و استحکام نهایی 7 روز می‌باشد.
  5. زمان لازم جهت حصول مقاومت و استحکام نهایی 7 روز می‌باشد.
  6. دمای محیط لازم جهت ترکیب بین 12 الی 40 درجهه سانتی‌گراد

جدول مشخصات فیزیکی گروت اپوکسی

استاندارد آزمایش واحد اندازه‌گیری مقدار مشخصه فیزیکی
ASTM C905 Kg/m3 1290 Density
0C 126 Maximum Continuous
ASTM C 580 Kg/cm 87500 Modulus of elasticity
ASTM C531 prcent 005/0 % Linear shrinkage

روش آزمایش

در این تحقیق آزمایشات در دو حالت کلی بر روی خمیر سیمان به همراه سایر مواد افزودنی مقاومت‌زا و برروی بتن با ملات سیمان مواد افزودنی مقاومت‌زا انجام پذیرفته است. ابتدا به منظور تعیین مقدار آب استاندارد خمیر سیمان آزمایشی مطابق با استانداردهای ASTM C 305 و ASTM C187 و شماره 11895 ملی ایران انجام شده و سپس با افزودن روان‌کننده و گروت اپوکسی با درصدهای مختلف نسبت به وزن سیمان مصرفی و آمیختن آن‌ها با مقدرا آب استاندارد تعیین شده در آزمایش نمونه‌هایی در قاب‌های مکعبی به ضلع 5 سانتی‌متری تهیه شده و بعد از عمل‌آوری در آب در سنین 7 و 28 روزه مورد آزمایش مقاومت فشاری قرار گرفته‌اند درصد فوق ‌روان‌کننده به کار رفته بنا به پیشنهاد کارخانه تولیدکننده از 7/3 درصد وزن سیمان آغاز شده و سپس به مقدار 3، 2، 1 درصد افزایش یافته است و درصدهای اختلاط گروت از دو درصد وزن سیمان آغاز و تا درصدهای 15، 13، 5 ادامه یافته است.

نتایج و مشاهدات آزمایشگاهی

در طرح اختلاط این آزمایش مقاومت مدنظر 250 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع بود که در 3 نمونه‌ی 7 روزه، 11 روزه و 28 روزه مورد آزمایش قرارگرفت که در هر سری 6 نمونه مورد بررسی قرار گرفت و پس مراقبت‌های انجام شده نتیجه‌ای که به دست آمد بیانگر افزای مقاومت فشاری بود که در هر دوره با افزایش میزان مراقبت، افزایش مقاومت فشاری بتن نیز مشهود بود. به این صورت که  مقاومت فشاری بتن حاوی گروت اپوکسی در مدت 11 روزه بیشتر از 7 روزه و در مدت 28روزه بیشتر از 11 روزه بود.

نکته‌ی دیگر این که در هر سری میزان گروت اپوکسی افزوده شده به ترتیب 1، 3، 6،9، 11 و 15 درصد وزن بتن بود و نکته‌ی دیگر این که میزان آب به سیمان انتخاب شده برابر 5/0 می‌‌باشد.

امید این که بتوانیم در آینده‌ی نزدیک با صرف هزینه‌های بسیار کم و روش‌های نوین جدید در امر مهندسی عمران و تکنولوژی بتن میزان مقاومت‌های بتن را تا حد چشمگیری افزایش دهیم.

استفاده از گروت اپوکسی و فوق‌روان‌کننده به همراه یکدیگر باعث افزایش مقاومت فشاری بتن می‌شود.

افزودن گروت اپوکسی در سری‌های 7،11 و 28 روزه و با افزایش میزان درصد این ماده به بتن با افزایش زمان مراقبت باعث افزایش مقاومت فشاری بتن می‌شود.

گردآورندگان: احسان امین وش، نیما محمدی،رحمان میرزائی

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت گروت سازان ساورد میباشد و با توجه به تصویب قانون جرائم رایانه ای در ایران و بر اساس ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری مطلب از وب سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد .ماده(12) هرکس به طور غیرمجاز داده ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.(پلیس فتا)

برای درج و یا تحقیق مطالب لطفا با مسئولین ما تماس حاصل فرمایید.